„Tropem Wilczym” po stalowowolskich lasach

Jak co roku , bierzemy udział w biegu . Ci którzy nie pojechali na wyjazd wspierać naszych braci z Jastrzębia, zostali na miejscu i uczestniczyli w tej akcji. 🇵🇱 🏆🐾🥇🐾🥈🐾🥉🇵🇱

Dokładnie o godz. 19:44 wystartował pierwszy bieg „Tropem Wilczym” 5 marca 2023 roku w Stalowej Woli. Dystans tego biegu 1963 metrów był drugim obok godziny startu symbolem związanym z „Żołnierzami Wyklętymi” i jest odniesieniem do roku zamordowania ostatniego żołnierza niezłomnego przez władze PRL. Godzina startu symbolizowała rok wybuchu Powstania Warszawskiego. Drugi bieg odbył się na dystansie 5000 m. Wszyscy, którzy wzięli udział w biegach ku pamięci „Żołnierzy Wyklętych” otrzymali pamiątkowe koszulki i medale, a najszybsze trzy kobiety w biegu głównym oraz najszybsi trzej panowie otrzymali statuetki. Organizatorzy wręczyli także nagrody dla najmłodszego uczestnika, którym była sześcioletnia Adrianna i dla najstarszego uczestnika, którym był 76-letni Pan Tadeusz. W kategorii kobiet na dystansie 5000 m najszybsza okazała się Agnieszka Matysiak, a spośród Panów pierwszy wbiegł na metę Marcin Nowak. W obu biegach wzięło udział 250 osób.

– Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w ten wyjątkowy sposób uczcili pamięć Żołnierzy Niezłomnych. Dziękujemy, że jesteście z nami. Dziękujemy, że Stalowa Wola tak wspaniale, tym nocnym biegiem czci Bohaterów naszej Ojczyzny. Chwała Bohaterom! – powiedział Nadbereżny Lucjusz Prezydent Miasta Stalowej Woli, który wraz ze Stanisław Sobieraj Przewodniczącym Rady Miejskiej w Stalowej Woli wręczał uczestnikom statuetki i medale.

Ogólnopolskim organizatorem biegu „Tropem Wilczym” – Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest Fundacja Wolność i Demokracja. Ideą akcji jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. Od 2011 roku dzień 1 marca jest świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Miasto Stalowa Wola składa podziękowanie służbom, które przyczyniły się do sprawnego i bezpiecznego przeprowadzenia biegów „Tropem Wilczym”. Szczególne wyrazy uznania dla Straży Leśnej, OSP Stalowa Wola, OSP Stalowa Wola- Osiedle Charzewice, 5 Drużyna Harcerska Wahpeton, oraz dla Stowarzyszenia Harcerstwa Polskiego “HARCERSKA BRAĆ”.

Na uczestników biegu na mecie czekała wojskowa grochówka i gorąca herbata.🐾🍲🫖🐾

Dziekujemy za obecność 💚🖤

Do zobaczenia w nastepnym roku !

Leave a Reply