79 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. PAMIĘTAMY !!!

01.08 bierzemy udział w uroczystościach z okazji 79 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Wraz z mieszkańcami miasta oddajemy cześć i szacunek Powstańcom i ludności cywilnej walczącej Warszawy 1944r.      
Poniżej kilka słów na temat Powstania Warszawskiego.     

Powstanie Warszawskie – “Akcja Burza”, wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godzinie 17(godzina “W”), choć w niektórym dzielnicach Warszawy walki z niemieckim okupantem rozpoczeły sie przed wyznaczoną godziną “W”. Pierwotny plan przewidywał że Powstanie potrwa kilka dni, dowództwo AK i władze polskiego państwa podziemnego liczyło że lada dzień Wisłe przekroczy armia czerwona(śmierć komunie!!!) i wtedy ujawnią się jako jedyna legalna władza niepodległej Rzeczypospolitej. Czerwona hołota jednak miała inne plany…

W momencie gdy dowiedzieli sie że w Warszawie wybuchło powstanie zatrzymali się na brzegu Wisły i czekali aż zarówno powstańcy jak i niemcy wykrwawią się, co ułatwi im dalsza ofensywe na zachód jak również okupacje Polski na kolejne przeszło 50 lat. Niestety ale poraz kolejny zostaliśmy zdradzeni przez Naszych “sojuszników”, oczywiście nie mówimy tu o komunistach. Krótko mówiąc polityka poraz kolejny wzieła góre nad życiem i wolnością człowieka…Ostatecznie powstanie trwało 63 dni!!!!!! Co dosadnie pokazuje czym dla Nas Polaków jest wolnośc i  niepodległość!! “Bo My nie błagamy o wolność, My o nią walczymy” gen.Witold Urbanowicz/dowódca dywizjonu 303.              

W dniu wybuchu powstania warszawskiego Okręg Warszawa AK i Kedyw liczył ponad 40 tys. żołnierzy, z siłami podporządkowanymi AK  około 58 tys. Do walki z niemcami przystąpiło od 25 tys. do 37 tys. osób. W walkach o Nasza wolność brali zarówno udział mężczyzni, kobiety i dzieci, najmłodszy powstaniec Jerzy Szulc ps. Tygrys miał 10 lat… Niestety, mimo niespotykanej woli walki i jakże wielkiego pragnienia wolności powstańcy nie mieli żadnych szans w starciu z okupantem niemieckim. Ilość broni, którą dysponowało AK na dzień wybuchu powstania mogło uzbroić zaledwie kilka tysiecy, a nie ponad 20 tyś ludzi…Tylko 40% powstańców przeszło pełne wyszkolenie wojskowe, 65% powstańców miało poniżej 25 lat. Mimo to Bohaterowie sierpnia 1944 r. wytrwali 63 dni!!!!!🇵🇱!!!!!
Powstanie warszawskie  było największym zrywem niepodległościowym w okupowaniej Europie. W powstaniu warszawskim zginęło od 16 do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 do 180 tys ludności cywilnej. Po kapitulacji stolica zostala praktycznie zrównana z ziemią.
Czy powstanie warszawskie było słuszne, potrzebne??? Do dziś zdania na ten temat są podzielone. Każdy z Nas ma prawo do własnego zdania, do chłodnej kalkulacji wydarzeń sprzed 79 lat, ale czy mając możliwość oceny tamtych decyzji, rozkazów, wydarzeń, czy mamy możliwość odczuć strach, zniewolenie, pragnienie wolności, życie pod okupacją, piekło w którym przyszło im żyć???

Jedno jest pewne, wszystkim im należy się Cześć, Chwała, Pamięć i Szacunek na wieki!!!

Cześć i Chwała Bohaterom!!!🇵🇱!!!           
2 sierpnia 1944 na wieść o wybuchu powstania warszawskiego, z rozkazu himmlera został zamordowany gen. Stefan “GROT” Rowecki[*] Cześć Jego Pamięci!!!    
Stalówka będzie o Was pamiętać!!!🇵🇱!!!💚🖤!!

Leave a Reply